Dźwięki wody i przyrody
Dzień dobry Przedszkolaki.
Dzisiaj mamy już środę.
Nasza planeta Ziemia jest wyjątkowa, bo posiada bardzo dużo wody. Woda jest wokół nas. Pokrywa więcej niż połowę powierzchni Ziemi. Woda to morza, stawy, potoki, strumyki, lodowce, deszcze, rzeki i wiele, wiele innych. Hmmm… a czy umiecie wymienione miejsca rozpoznać po dźwięku jaki wydaje woda znajdująca się danym miejscu? Sprawdźcie!
Dźwięki wody i przyrody [.pptx, 3.28 MB]
Skoro wszystkim potrzebna jest woda, to już wiemy, że potrzebujemy jej dużo. Przypomnijmy sobie ile wody słodkiej jest na Ziemi.
Przyjmijmy, że całą wodę na Ziemi zmieścilibyśmy w jednym wielkim, ogromnym, wręcz gigantycznym słoniu. Potraficie sobie wyobrazić takiego wielkiego słonia?
Zakładając, że ta cała woda z Ziemi wypełniła jego ogon, nogi, brzuch, uszy i trąbę to… to niestety tylko ta woda, która znalazłaby się w połowie jego trąby, byłaby zdatna do picia. Połowa trąby zajmowałaby woda słodka (ale jej duża część na Ziemi jest zamrożona). Tylko ilość wody zajmujący koniuszek słoniowej trąby, to ilość wody, którą ludzie i zwierzęta mogą wykorzystać do picia, a rośliny do wzrostu.
[.jpg, 96.44 kB]
Skoro wiemy, że słodkiej wody mamy tyle, ile w końcówce trąby wielkiego słonia, to czy tej wody wystarcza dla wszystkich? Popatrzmy na mapę świata, która pokazuje dostępność wody w poszczególnych jego regionach.
Im jaśniejszy kolor na mapie - tym ten dostęp do wody jest większy. Tam wystarcza wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Polska ma kolor pomarańczowy, czyli wcale nie mamy tak wiele wody jak nam się czasami wydaje.
Co możemy zrobić aby nam wody nie brakowało? Tak! Możemy, a nawet musimy łapać deszczówkę. Zapraszamy Was do nałapania kropli wody deszczowej.
Zabawa plastyczno – matematyczna „Łapiemy krople” [.pdf, 1.78 MB]
Na koniec życzymy Wam przyjemnej zabawy z „Deszczową piosenką”, która powinna się Wam spodobać:
Pozdrawiamy Was serdecznie!