Co to znaczy…mieć węża w kieszeni?
Kochane przedszkolaki.
Dzisiaj czeka Was spotkanie z wężem. Na początku zapraszamy do wysłuchania kolejnego opowiadania o Bartusiu G. Kasdepke, które pomoże Wam zrozumieć znaczenie dzisiejszego powiedzenia. Posłuchajcie uważnie.
Mieć węża w kieszeni (G. Kasdepke) [.mp3, 1.02 MB]
Z opowiadania dowiedzieliście się, że: mieć węża w kieszeni nie oznacza sposobu transportu węży (choć być może w pewnych kulturach nosi się żywe węże w kieszeniach), ale oznacza niechętnie wydawać pieniądze, być skąpym lub nazbyt oszczędnym.
Węże, krokodyle, jaszczurki, żółwie i aligatory to gady.
Wielu z nas boi się węży. A może nie potrzebnie? Jakie węże spotkamy w Polsce? Czy któryś z ich jest jadowity? Oto częste pytania dorosłych i dzieci, na które znajdziecie odpowiedź oglądając film. Zapraszamy na 10 faktów o wężach!
Zabawa artykulacyjna z wierszem.
Wyobraź sobie, że jesteś wężem. Możesz go naśladować ruchem i głosem, możesz pełzać po podłodze i pokonywać różne napotkane przeszkody. Po każdym przeczytanym wersie wiersza sycz naśladując głos węża.
Idzie wąż wąską dróżką (sssss...)
Nie porusza żadną nóżką (sssss...)
Poruszałby, gdyby mógł (sssss...)
Lecz wąż przecież nie ma nóg (ssss...)
Znakomicie Ci poszło!
Świetnie wymawiasz głoskę ssss…, a teraz pora, aby usłyszeć ją w słowach.
Zapraszamy Cię do zabawy „Kolorowy wąż”. Będzie Ci miło i wesoło, jeśli w zabawie wezmą udział rodzice, rodzeństwo lub ktoś z Twoich domowników. Do zabawy przygotuj: tasiemkę/sznurek i małe klocki/guziki lub nakrętki od butelek.
Kolorowy wąż – zabawa słowno- fonetyczna.
Ze sznurka ułóż węża. Do sznurka możesz przygotować głowę węża. Klocki rozłóż po równo dla każdego gracza. Gra polega na tym, że uczestnicy kolejno szukają słów, w których występuje głoska s, jeśli takie słowo wypowiedzą kładą swój klocek na ułożonym sznurku. Pamiętajcie, słowa nie mogą się powtarzać. Gra toczy się do momentu wypełnienia całego węża klockami. Miłej zabawy!
Zachęcamy Cię również do trudniejszej wersji zabawy. Polega ona na tym, że pierwszy uczestnik rozpoczynający zabawę wypowiada dowolne słowo (kładzie równocześnie swój klocek na wężu), a kolejny gracz wypowiada słowo rozpoczynające się ostatnią głoską poprzedniego słowa. Przykład: samolot - torba - akwarium
Teraz zapraszamy Cię do zrobienia węża z pasków papieru, a la łańcuch choinkowy.
Wąż z pasków papieru -instrukcja wykonania [.pdf, 3.33 MB]
Dla chętnych i niestrudzonych naszymi zabawami mamy grę planszową z głoską s
Dobrej zabawy. Do zobaczenia.