Życie lasu -dzięcioł
Dzień dobry Kochane Przedszkolaki! Witajcie we wtorek!
Wczoraj obejrzeliście pierwszą część opowieści filmowej o życiu lasu.
Dziś zapraszamy Was na drugą część:
Jacy mieszkańcy lasu pojawili się w tej części opowieści? Spróbujcie wymienić kilku z nich. Podzielcie na sylaby nazwy zwierząt, które zapamiętaliście. Podskoczcie tyle razy, ile sylab jest w nazwie zwierzęcia.
Które ze zwierząt leśnych, właśnie opuściły swoje legowiska?
Z filmu można dowiedzieć się, dlaczego leśne ptaki wydają różne dźwięki. Pamiętacie, po co to robią?
Który ptak głośno stuka dziobem w pnie drzew? Oczywiście, to dzięcioł.
Posłuchajcie, jakie jeszcze odgłosy potrafi wydawać:
Pamiętacie, jak wygląda dzięcioł? Obejrzyjcie zdjęcie, a potem ułóżcie puzzle. Możecie układać je wspólnie z kimś z rodziny.
Proponujemy Wam również wysłuchanie piosenki o dzięciole. Stwórzcie własny taniec do piosenki. Możecie naśladować dzięcioła ruchem, a w niektórych momentach stukać do rytmu piosenki, tak jak dzięcioł stuka w pień drzewa.
Jak myślicie, dlaczego w piosence dzięcioł nazywany jest leśnym lekarzem drzew?
Spróbujcie delikatnie postukać ołówkiem lub kredką w kilka różnych przedmiotów, jakie macie w domu, na przykład w coś drewnianego (stolik, podłoga), w coś metalowego (kaloryfer, miska, klamka), w coś plastikowego (pudełko, wiadro), w coś szklanego (szklanka, słoik).
Czy dźwięki, jakie słychać w czasie stukania w różne przedmioty różnią się między sobą?
Pobawcie się z rodzicami lub rodzeństwem w zagadki - „Zgadnij, w co stukam”. Należy zasłonić oczy i rozpoznać przedmiot, w który stuka druga osoba tylko po słyszanym w czasie stukania w ten przedmiot dźwięku. Odgadujcie na zmianę z innymi uczestnikami zabawy.
Powodzenia!
Na zakończenie proponujemy Wam wykonanie pracy plastycznej. Przygotujcie potrzebne materiały i do dzieła! Nie zapomnijcie posprzątać, kiedy Wasze dzięcioły będą już gotowe.
Dzięcioł- instrukcja [.pdf, 1.85 MB]
Dobrej zabawy! Pozdrawiamy serdecznie!