Zwierzęta leśne
Dzień dobry Mróweczki! Witamy w kolejnym dniu naszych spotkań na odległość.
Pamiętacie, jaki jest dzisiaj dzień tygodnia? Tak, poniedziałek. Rozpoczynamy nowy tydzień. W tym tygodniu proponujemy Wam zabawy związane z leśnymi zwierzętami oraz nadchodzącym, trudnym dla tych zwierząt okresem – późną jesienią i zimą.
Pamiętacie pewnie książkę Katarzyny Bajerowicz pt.: „Życie lasu”, fragmentów tej książki słuchaliśmy wiosną. Teraz posłuchajcie, co dzieje się w lesie, kiedy jego mieszkańcy przygotowują się do nadejścia zimy. Zapraszamy!
O jakich zwierzętach leśnych opowiada przedstawiony fragment książki? Spróbuj wymienić wszystkie zwierzęta, które występowały w wysłuchanym tekście. Podziel na sylaby nazwy zapamiętanych zwierząt. Które zwierzę ma w swojej nazwie najmniej, a które najwięcej sylab? Jak przedstawione we fragmencie opowieści zwierzęta zachowują się jesienią i czemu służy ich zachowanie?
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o jesiennych przygotowaniach zwierząt do zimy, obejrzyj też krótki film:
Możesz także wspólnie z Rodzicami lub starszym Rodzeństwem poszukać ciekawostek na temat jesiennych zachowań zwierząt w książkach lub czasopismach, które posiadasz w domu.
Na pewno wiesz, że niektóre leśne zwierzęta, aby przetrwać zimę, jesienią gromadzą zapasy. Muszą się napracować, aby znaleźć dużo pożywienia i zgromadzić je w norce lub dziupli. Proponujemy Ci zabawę właśnie w takie poszukiwania. Zaproś do niej Siostrę, Brata, Mamę, Tatę lub innych członków rodziny. Bawić można się w parze lub w zespołach kilkuosobowych. Jedna osoba lub zespół ukrywa w mieszkaniu jakąś rzecz, która będzie w zabawie pożywieniem zwierzątka, może to być orzech, klocek lub coś innego. Druga osoba lub drugi zespół to zwierzęta szukające pożywienia. Zadaniem osoby, która ukryła przedmiot jest słowne instruowanie partnera tak, aby odnalazł ukrytą rzecz, np. „Idź dwa kroki do przodu, potem skręć w prawo i zrób cztery kroki, przykucnij, popatrz w dół, szukaj na najniższej półce szafki, pod zielonym pudełkiem, które stoi obok książki.” Chodzi o to, żeby znaleźć ukryty przedmiot jak najszybciej, dokładnie słuchając poleceń i wykonując je od razu, bez powtarzania. Oczywiście potem następuje zmiana ról. Ciekawe, kto od razu znalazł swoje „jedzonko”?
A teraz posłuchaj odgłosów różnych zwierząt leśnych:
Dzik -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 91.83 kB]
Jeleń na rykowisku -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 60.10 kB]
Jeż w trakcie jedzenia -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 505.69 kB]
Lis -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 363.75 kB]
Nietoperz -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 243.30 kB]
Sowa -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 140.21 kB]
Wiewiórka -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 161.11 kB]
Wilki -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 76.01 kB]
Żubr -Dzieciaki Ratują Zwierzaki [.mp3, 82.90 kB]
Postaraj się zapamiętać, jakie zwierzę wydaje poszczególne odgłosy. Potem pobaw się z kimś z rodziny w odgadywanie odgłosów zwierząt. Odgadujcie na zmianę, czyj to odgłos. Na pewno wkrótce będziesz w tym mistrzem!
Proponujemy Ci także zabawę z piosenką „Jesienna orkiestra”.
Możesz nauczyć się słów piosenki i zaśpiewać ją Rodzicom albo próbować naśladować grające zwierzęta i wykonywać do piosenki rytmiczne ruchy według własnego pomysłu. Możesz też zagrać razem z orkiestrą leśnych zwierząt. Nie martw się brakiem instrumentów, wystarczy łyżka i pokrywka od garnka lub plastikowa miseczka oraz dużo wyobraźni i dobrego humoru!
Zapraszamy także do wykonania „leśnych” kart pracy. Poproś kogoś z rodziny o pomoc w przeczytaniu polecenia i do dzieła!
Karta pracy "Sen zimowy zwierząt" [.pdf, 534.03 kB]
Pozdrawiamy serdecznie, dobrej zabawy!