Woda wokół nas: zwierzęta terenów podmokłych
Dzień dobry Mrówki, witajcie w środę!
Od pewnego czasu poznajecie różne ciekawostki, związane z wodą.
Doskonale wiecie, że woda potrzebna jest wszystkim żywym istotom: roślinom, zwierzętom i ludziom. Istnieją zwierzęta, które potrzebują wody głównie do picia, ale mieszkają i żyją na lądzie. Na przykład jakie to zwierzęta? Spróbuj wymienić kilka z nich. Jest też duża grupa zwierząt, które mogą żyć wyłącznie w wodzie, bez wody nie przeżyłyby nawet kilku minut. Domyślasz się, o które zwierzęta chodzi? Masz rację, tą bardzo dużą grupą zwierząt są ryby. Istnieją jednak także zwierzęta, które żyją trochę w wodzie i trochę na lądzie, mówi się, że są to zwierzęta wodno-lądowe. Najlepiej czują się tam, gdzie jest dużo wody, ale czasem można też wyjść na ląd, więc najczęściej żyją na bagnach, rozlewiskach i podmokłych łąkach.
Zapraszamy Cię do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje niektóre gatunki takich zwierząt. Opowiada też o tym, jak ważne dla przyrody są bagna i mokradła oraz jak wiele zwierząt miałoby poważne kłopoty, gdyby bagna i rozlewiska powysychały.
Jakie zwierzęta występujące w filmie udało Ci się zapamiętać? Podziel na sylaby nazwy tych zwierząt. Jak myślisz, dlaczego takie podmokłe tereny potrzebne są w przyrodzie? Co mogłoby się stać, gdyby woda na podmokłych łąkach całkiem wyschła? Porozmawiaj o tym z Rodzicami lub starszym Rodzeństwem.
Jednym ze zwierząt, jakie na bagnach widział skrzat Borówka był bóbr. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu tego zwierzątka zachęcamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami na jego temat:
Bóbr – ciekawostki [.pdf, 1.73 MB]
W czasie swojej wyprawy na tereny podmokłe skrzat Borówka spotkał także żółwia błotnego. Gdyby mokradła i rozlewiska wyschły te sympatyczne żółwie nie mogłyby przeżyć. Zapraszamy Cię do wykonania własnego, papierowego żółwika lub nawet całej żółwiej rodzinki według naszej instrukcji. Do dzieła!
Żółw – instrukcja [.pdf, 1.66 MB]
Na zakończenie posłuchaj piosenki „Każda kropla ważna jest”:
Możesz zatańczyć do piosenki, naśladując spadające krople deszczu albo wymyśleć własny taniec z parasolem. Możesz też spróbować zagrać do piosenki na „wodnych” instrumentach. Wystarczy wziąć trzy szklanki i do każdej nalać inną ilość wody, np. jedną szklankę wypełnić wodą w całości, do drugiej wlać wody do połowy, do trzeciej tylko odrobinę na dno. Delikatnie postukaj w każdą szklankę łyżeczką do herbaty, ołówkiem lub kredką i posłuchaj wydawanych przez szklanki dźwięków. Po takiej próbie możesz już wystukiwać na szklankach rytm piosenki!
Dobrej zabawy! Pozdrawiamy serdecznie!