Spotkanie z bocianem
Kochane przedszkolaki!
Witamy Was serdecznie w ostatni piątek maja i zapraszamy do wspólnego odkrywania świata przyrody :) Na początek mamy dla Was zagadkę – jak myślicie, kto wydaje takie odgłosy? Posłuchajcie uważnie!
Bocian biały [.mp3, 1.02 MB]
Tak, to bocian i jego głośne klekotanie dziobem! Odgłos ten powstaje wskutek szybkiego otwierania i zamykania dzioba. Nie bez powodu bocian będzie dzisiaj naszym bohaterem. Już w najbliższą niedzielę 31 maja wypada Dzień Bociana Białego. Warto zatem dowiedzieć się trochę więcej na jego temat :)
Powiedzcie teraz na głos słowo bocian. Jaką głoskę słyszycie na początku tego słowa? Świetnie, głoskę „b”. Spróbujcie teraz znaleźć 5 innych słów rozpoczynających się na tą głoskę. Jesteśmy pewne, że świetnie sobie poradzicie z tym zadaniem.
Zapraszamy Was teraz do obejrzenia prezentacji, z której dowiecie się kilku ciekawostek na temat bociana białego.
Ciekawostki o bocianie białym [.pdf, 1.14 MB]
Mamy nadzieję, że podobała Wam się prezentacja. Czas na trochę ruchu! Zaproście do wspólnej zabawy rodziców i rodzeństwo. Spróbujcie zatańczyć razem w rytm piosenki, a może nauczycie się słów i razem zaśpiewacie? :)
Macie jeszcze trochę siły? Zachęcamy Was do wykonania pracy plastycznej według poniższej instrukcji:
Bociany w gnieździe -praca plastyczna [.pdf, 2.10 MB]
Jeśli macie ochotę zobaczyć, co właśnie robią bociany zachęcamy Was do odwiedzenia strony internetowej: http://www.bocianyonline.pl/kamery.html. Dzięki kamerom zamontowanym w pobliżu bocianich gniazd, możemy je obserwować na żywo o każdej porze dnia :)
A czy wiecie, że bocian biały znajduje się pod ochroną! Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi wiele działań w celu ochrony bociana białego i jego siedlisk. Jednym z najważniejszych działań realizowanych w celu zwiększenia ilości miejsc do gniazdowania jest stawianie słupów i budowa platform dla bocianów. Równie ważne jest powiększanie bazy pokarmowej bocianów poprzez budowę małych obiektów wodnych. Wykopanie nowych stawów wpływa na zwiększenie bioróżnorodności otaczającego terenu i stwarza lepsze warunki żerowiskowe dla bocianów.
W ramach odpoczynku zachęcamy Was do obejrzenia filmu „Kraina Tysiąca Bocianów”, z którego dowiecie się wielu ciekawych informacji na temat bocianów (film jest długi, ale może uda Wam się obejrzeć chociaż jego fragment):
Pozdrawiamy Was serdecznie!