Na czym polega obieg wody w przyrodzie?
Dziś znów zapraszam Cię do domowego kina. Obejrzyj film, dowiesz się z niego, jak woda krąży w przyrodzie.
Wiesz już dużo o wodzie. Może zrobisz teraz eksperyment? Zapraszam Cię do zabawy!
Eksperyment „Znikająca woda”
Przygotuj:
- dwie małe miseczki (mogą być zabawkowe)
- łyżkę do jedzenia zupy, czyli łyżkę stołową
- trochę wody w większej misce (do przelania do przygotowanych miseczek)
Do obu małych miseczek nalej po tyle samo wody, odmierzaj wlewaną wodę, używając łyżki stołowej (na przykład po dwie łyżki do każdej miseczki). Efekty eksperymentu będą widoczne dość szybko, jeżeli nalejesz do obu miseczek niezbyt dużo wody, dwie – trzy łyżki wystarczą.
Jedną miseczkę z wodą postaw w lodówce (nie w zamrażalniku), drugą na kaloryferze lub w jego pobliżu. Zostaw miseczki w tych miejscach do następnego dnia.
Sprawdź, ile wody jest w każdej miseczce. W której miseczce jest więcej wody? W tej, która stała w lodówce, czy w tej, która stała na kaloryferze? Dlaczego? Jak myślisz, co się stało? Czy woda rzeczywiście zniknęła? A może domyślasz się, gdzie jest teraz? Porozmawiaj z rodzicami o swoich obserwacjach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o przygodach pewnej…kropelki wody, poproś rodziców, żeby przeczytali Ci opowiadanie Hanny Bechlerowej pt. „Jedna srebrna kropla” Jedna srebrna kropla (Hanna Bechlerowa) [.pdf, 54.95 kB]
Popatrz, jedna malutka kropelka wody, a była w tylu miejscach. Postaraj się narysować jedno, wybrane miejsce, w którym można spotkać kropelki wody. Ciekawe jakie miejsce wybierzesz?
A teraz… wypowiedz zaklęcie i zmień się na chwilę w kropelkę z opowiadania. Przypomnij sobie, co ta kropelka robiła (np. skakała, ale robiła też wiele innych rzeczy) i przez moment ją naśladuj. Może masz jakieś własne pomysły na naśladowanie ruchów kropelki? Oczywiście wykorzystaj te pomysły w zabawie.
Pozdrawiamy,
Pani Dorotka i Pani Czesia