Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Warsie i Sawie.
Kochane przedszkolaki!
Rozpoczynamy cykl zabaw, w których będziemy poznawać legendy związane z Warszawą. Dzisiaj zapraszamy Cię do wysłuchania „Legendy o Warsie i Sawie” Wandy Chotomskiej.
Legenda o Warsie i Sawie [.mp3, 4.89 MB]
Na pewno uważnie słuchałeś i wiesz: Jak mieli na imię dziewczyna i chłopak z poznanej legendy? Pomyśl, jaką głoskę słyszysz na początku imienia chłopca? (Powiedz imię głośno, wtedy łatwiej będzie usłyszeć pierwszą głoskę). A jaką głoskę słyszysz na początku imienia dziewczyny? Następnie poszukaj w domu, jak najwięcej rzeczy, których nazwy zaczynają się na głoskę [w] i na głoskę [s].
Do tej zabawy przygotuj:
- kartkę formatu A4
- wyciętą z gazety (lub napisaną samodzielnie) literę (w) i literę (s)
- klocki, guziki lub patyczki, itp.
Na kartce narysuj kreskę, dzielącą ją na dwie połowy. Na jednej połowie kartki połóż wyciętą literę (w), na drugiej-wyciętą literę (s) albo napisz literę (w) na jednej połowie kartki, a literę (s) na drugiej połowie. Teraz możesz zacząć wymyślać wyrazy zaczynające się na głoskę [w] i na głoskę [s].
Umówmy się, że każde poprawnie podane przez Ciebie słowo- to jeden klocek. Na koniec policz: Ile masz klocków na pierwszej części kartki (tej, na której jest litera -w) a ile na drugiej? (tej, gdzie jest litera- s). Gdzie jest więcej klocków, a gdzie mniej? A może spróbujesz odpowiedzieć na pytanie: O ile więcej jest klocków na jednej połowie kartki, niż klocków na drugiej połowie? To trudne zadanie, więc troszkę podpowiemy: aby ułatwić sobie znalezienie odpowiedzi, warto połączyć w pary klocki z jednej połowy kartki i klocki z drugiej połowy kartki. Potem wystarczy policzyć klocki bez pary. Czy teraz wiesz już o ile więcej masz klocków na jednej połowie kartki niż na jej drugiej części? A może na obu częściach kartki położyłeś po tyle samo klocków?
Gratulujemy. Wszystkie zadania wykonałeś znakomicie!
Prawda czy fałsz- zabawa na temat poznanej legendy o Warsie i Sawie.
Z pewnością uważnie słuchałeś legendy i jesteśmy pewne, że poradzisz sobie z proponowaną następną zabawą.
Do tej zabawy potrzebne Ci będą dwa klocki (lub nakrętki albo karteczki) – jeden w kolorze zielonym, drugi w kolorze czerwonym. Teraz przyda Ci się pomoc osoby dorosłej lub starszego rodzeństwa. Poproś o przeczytanie podanych zdań. Zdania są związane z legendą o Warsie i Sawie, jednak w niektórych z nich kryją się pułapki. Zatem słuchaj uważnie i bądź czujny!
Jeśli usłyszysz zdanie prawdziwe, zgodne z treścią legendy- podnieś klocek w kolorze zielonym, jeśli usłyszysz nieprawdziwe zdanie - podnieś klocek w kolorze czerwonym.
Uwaga, zaczynamy:
-Rybak miał na imię Wars.
-Syrena miała na imię Saba.
-Rybak zauważył na wodzie kaczkę.
-Sawę w syrenę zamieniła Baba- Jaga.
-Syrena miała ogon podobny do pawia.
-Wars i Sawa zamieszkali nad brzegiem Wisły.
-Od imion Warsa i Sawy powstała nazwa miasta- Kraków.
-Warszawa leży nad rzeką Wisłą.
Teraz dodatkowe zdania, spróbuj ocenić, czy są prawdziwe.
-W herbie Warszawy jest złota kaczka.
-Syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz.
-Warszawa jest stolicą Polski.
Z pewnością, świetnie poradziłeś sobie i z tym zadaniem.
Teraz mamy dla Ciebie zabawy plastyczne.
Fale i ryba- ćwiczenia ruchowo- graficzne.
Zabawa polega na kreśleniu w powietrzu ręką fal i ryb, tak jak pokazują rysunki. Pamiętaj o tym, że zaczynamy rysować od kropki i rysuj zgodnie z kierunkiem, który pokazuje strzałka na zdjęciu.
Podobne fale i ryby możesz spróbować narysować na kartce kredkami. Tak powstały rysunek możesz pokolorować i uzupełnić według własnego pomysłu.
Wiślane fale- zabawa grafomotoryczna.
Do tej zabawy przygotuj:
- kartkę formatu A4
- klocki, nakrętki lub guziki, itp.
- kredki
Na przygotowanej kartce ułóż z lewej strony np. nakrętki. Od każdej ułożonej nakrętki rysuj falę.
Rysunek jest już gotowy. Teraz pora na kolejne ćwiczenia ręki. Chwyć nakrętkę w palce i przesuwaj po narysowanych liniach na drugi brzeg kartki. W ten sposób przeprowadź wszystkie ułożone nakrętki lub klocki na kartce. Możesz również rysować palcem po narysowanych falach lub rysować kredką w innym kolorze. Na powstałym z fal tle możesz narysować ilustrację do wybranego fragmentu legendy „O Warsie i Sawie”. Spróbuj nadać tytuł swojej pracy. Zachęcamy Cię do zachowania swojego rysunku. Z zebranych prac zrobimy ilustrowaną książeczkę pt. „Legenda o Warsie i Sawie”.
Dziękujemy Ci za wspólnie spędzony czas i udział w naszych zabawach.
Pozdrawiamy.