Kury, kurczaczki, jajka –symbole Wielkanocy
Dzień dobry Kochany Przedszkolaku!
Święta Wielkanocne już za kilka dni, na pewno wkrótce czeka Cię wiele świątecznych przyjemności. A czy wiesz, że dzisiaj swoje święto obchodzą pewne wyjątkowe zwierzęta?
Jako jedyne pośród zwierząt chodzą na dwóch nogach, mają skrzydła, a ich ciało pokryte jest piórami. Wiesz już o jakie zwierzęta chodzi? Oczywiście, o ptaki. Dziś jest właśnie ich dzień.
A teraz następne bardzo łatwe pytanie: jaki ptak najbardziej kojarzy się z Wielkanocą? Tak, to kurczątko, pisklę kury.
W mieście trudno jest zobaczyć kury i kurczęta, można je poobserwować będąc na wsi, ponieważ przeważnie mieszkają w wiejskiej zagrodzie.
Wielu ciekawostek o życiu tych ptaków dowiesz się z poniższego filmu. Zapraszamy do obejrzenia!
A teraz proponujemy wysłuchanie piosenki o kurczaczku. Podczas słuchania poruszaj się jak mały kurczaczek, naśladuj kurczątko dziobiące ziarenka. Możesz spróbować nauczyć się refrenu piosenki, czyli fragmentu, który powtarza się kilka razy. Śpiewaj refren w czasie zabawy w naśladowanie kurczątka. Spróbuj też stukać lub klaskać w rytm piosenki.
Piosenka mówi o żółtym kurczaczku. Odszukaj w domu jak najwięcej rzeczy w żółtym kolorze. Jak myślisz, czy taki malutki kurczaczek jest miękki w dotyku? Czy jest puszysty? Poszukaj przedmiotów, które w dotyku mogą być podobne do kurczątka.
Podziel na sylaby wyraz „kurczaczek”. Ile sylab ma to słowo? Masz rację, trzy sylaby.
Jaką głoskę słyszysz na początku słowa „kurczaczek”? Tak, to głoska „k”. Pomyśl i powiedz kilka innych wyrazów, które zaczynają się głoską „k” oraz kilka, w których głoskę „k” słychać na końcu.
Podziel na sylaby słowo „kura” i powiedz ile ma sylab. Tak, dwie.
Jaką głoskę słyszysz na końcu wyrazu „kura”? Tak, to głoska „a”. Powiedz kilka wyrazów, które zaczynają się na „a” oraz kilka wyrazów, które głoskę „a” mają na końcu.
Jeśli masz ochotę, możesz w ten sam sposób pobawić się wyrazem „kogut”, „ptak”, „kurczątko”.
Małe kurki, podobnie jak wszystkie ptaki, wykluwają się z jajek, złożonych przez ich mamę. Na Wielkanoc z kurzych jajek tworzymy pisanki, czyli ugotowane jaja malujemy na różne sposoby. To świetna zabawa! Ty na pewno też będziesz to robić. A może Twoje pisanki są już gotowe?
Ciekawym sposobem na pomalowanie jajka jest owinięcie go watą, nasączoną dokładnie barwnikami do jaj. Najlepiej nasączyć kawałek waty kilkoma barwnikami, jajko będzie miało wtedy niepowtarzalne odcienie kolorów. Jeśli chcesz wykorzystać ten sposób, poproś rodziców o kupienie takich barwników i pomoc przy ich rozpuszczaniu w wodzie. A potem skorzystaj z poniższej instrukcji:
„Pisanka” – instrukcja wykonania [.pdf, 1012.49 kB]
A teraz czas na grę z kolorowymi jajkami. Nie martw się, żadne się nie stłucze. Zaproś do gry rodzeństwo lub innego członka rodziny. Odgadujcie na przemian, gdzie ukryła się pisanka. W tej grze ważne jest dokładne przyjrzenie się kierunkowi, który pokazują strzałki. Zaczynaj zawsze od strzałki z lewej strony. Powodzenia!
Jeśli masz ochotę na kolejną zabawę, zapraszamy Cię do wykonania własnego kurczątka. Będą Ci potrzebne: kartki papieru w kolorze jasno- i ciemnozielonym lub kartki białe, które samodzielnie pokolorujesz na zielono, kredki, nożyczki, klej i… dobry humor.
Przygotuj potrzebne materiały i do dzieła!
Kurczątko – instrukcja wykonania [.pdf, 763.28 kB]
Życzymy Ci przyjemnej zabawy, najpiękniejszych pisanek i Wesołych Świąt!