Jajka wielkanocne
Witajcie Przedszkolaki!
Nadszedł czas świąteczny. W tym roku będziemy obchodzić Święta Wielkanocne nieco inaczej niż dotychczas. Wiemy jednak, że każdy z Was lubi eksperymentować, dlatego zapraszamy Was do wspólnej zabawy.
Pisanki, kraszanki
Na początek zachęcamy Cię do obejrzenia krótkiego filmu na temat symbolicznego znaczenia jajek:
W Polsce wielkanocną tradycją jest farbowanie jajek. Możesz kupić gotowe barwniki, ale my zachęcamy do naturalnych sposobów barwienia pisanek. Takie kolorowe jajka można później ozdobić na wiele różnych sposobów.
Dzisiaj zapraszamy Cię do wspólnego barwienia wielkanocnych jajek.
1. Jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko? Jak myślisz?
Do zrobienia niebieskich pisanek potrzebne Ci będą:
- jajka
- woda
- ocet
- naturalny barwnik - czerwona kapusta
Wykonanie:
- ugotuj jajka na twardo.
- Połowę główki czerwonej kapusty poszatkuj i gotuj w 1l wody przez 30 minut.
- Ugotowaną czerwoną kapustę odcedź na sitku do miski.
- Do gorącego wywaru z czerwonej kapusty dodaj 2 łyżki soli i 2 łyżki octu spirytusowego i zanurz w nim jajka.
Pozostaw, aż do uzyskania pożądanego odcienia niebieskiego. Uwaga: Jeśli chcesz uzyskać bardzo intensywny kolor, zostaw jajka w wywarze na całą noc.
2. Jak naturalnie zafarbować jajka na brązowo? Jak myślisz?
Do zrobienia złoto-brązowych pisanek potrzebne ci będą:
- jajka,
- woda,
- ocet,
- oraz naturalny barwnik - łupiny cebuli
Wykonanie:
- Łupiny cebuli dość gęsto ułóż w garnku i zalej wodą.
- Całość doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez ok. 15 minut.
- Do zabarwionej wody z łupinami dodaj 3 łyżki soli i 3 łyżki octu spirytusowego.
- W tak przygotowanym roztworze gotuj wcześniej umyte jaja przez ok. 15-25 minut, aż do uzyskania oczekiwanego odcienia brązu.
- Intensywność koloru zależy od ilości łupinek i czasu gotowania. Warto zostawić jajka w roztworze na całą noc, wtedy kolor będzie mocniejszy.
Uwaga: Im więcej łupin z cebuli, tym lepiej!
3. Jak zabarwić jajka na różowo? Jak myślisz?
Do zrobienia różowych pisanek potrzebne będą:
- jajka,
- woda,
- ocet,
- oraz naturalny barwnik - sok z buraków
Wykonanie:
- Ugotuj jajka na twardo w soku z buraków z dodatkiem 3 łyżek soli i 3 łyżek octu spirytusowego.
- Intensywność koloru zależy od czasu trzymania jajek w soku.
Jak myślisz, które jajko było gotowane w soku z buraka, które w łupinach z cebuli, a które w wywarze z czerwonej kapusty? Przyjrzyj się uważnie.
Swoimi doświadczeniami z farbowania, możesz podzielić się z nami przesyłając zdjęcia na adres: mrowki@przedszkole59.waw.pl
Czekamy!
Tutaj dowiesz się kilku ciekawych informacji na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce. Zapraszamy do „Domowego Przedszkola”:
Jak myślisz? Czy we wszystkich krajach na świecie obchodzi się Święta Wielkanocne?
Poniżej zamieszczamy ciekawostki o różnych krajach i tradycjach związanych z Wielkanocą:
CIEKAWOSTKI
- W tym kraju, ciekawą tradycją jest przebieranie się za „Påskkärringar” – „wielkanocne wiedźmy”. Dzieci w tym kraju w Wielką Sobotę odwiedzają sąsiadów i wręczają wykonane przez nich kartki, laurki w zamian za to otrzymują słodycze. Tego dnia przygotowywany jest również tradycyjny, świąteczny posiłek, składający się ze śledzi, solonego łososia oraz cynamonowych lub kminkowych bułeczek. Dla mieszkańców tego kraju ważnym zwyczajem jest robienie påskkris, czyli przyozdabianie kolorowym pierzem brzozowych gałązek. Podobne do polskich palm wielkanocnych. (Szwecja)
- W tym kraju rankiem w Wielką Sobotę odbywa się tradycyjne „rzucanie garnkami”. Ludzie wyrzucają z okien gliniane garnki i miski, które rozbijają się na ulicy. Niektórzy mówią, że zwyczaj ten wywodzi się od wenecjan, którzy w Nowy Rok wyrzucali stare rzeczy. Inni uważają, że wyrzucanie garnków wita wiosnę i symbolizuje nowe uprawy, które zostaną zebrane do nowych naczyń. (Grecja)
- W tym kraju z okazji Wielkanocy kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi "vitenge" i "kanga". Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. "kigelegele", czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach. (Afryka)