Co to znaczy być czarną owcą?
Kochane przedszkolaki.
Dzisiaj poznamy znaczenie słów: „czarna owca”. Jak myślicie, czy to znaczy, że wśród owiec jest jedna koloru czarnego, jak na rysunku, czy coś innego?
Podpowiedzią dla Was będzie opowiadanie G. Kasdepke. Posłuchajcie uważnie.
Czarna owca (G. Kasdepke) [.mp3, 2.60 MB]
Uważnie słuchaliście opowiadania, spróbujcie odpowiedzieć na pytania i porozmawiać o tym z rodzicami lub rodzeństwem.
-Kto był w opowiadaniu czarną owcą?
-Dlaczego tak mówiono na wujka Grześka?
-Jak czuł się wujek na rodzinnych uroczystościach?
Tak. Wujek Bartusia nazywany był w rodzinie „czarną owcą”. Czarna owca- to osoba wyróżniająca się odmiennymi cechami, poglądami, wytykana za odmienne postępowanie czy własne przekonania. Tak tłumaczymy znaczenie poznanych dzisiaj słów, a jak jest w rzeczywistości? Czy tak powinno być w naszym życiu? Jak rozumiecie słowa: trzeba każdemu pozwolić być tym, kim jest! Kochać go takim, jakim jest!
A jak jest z czarną owcą wśród zwierząt? Posłuchajcie. Wśród hodowlanych owiec jest wiele ras różniących się wyglądem i kolorem. Jeśli chcecie poznać niektóre z nich zapraszamy do obejrzenia filmu.
Owce- to zwierzęta hodowlane, roślinożerne, czyli jakie....? W lecie żywią się roślinnością pastwiskową, a w zimie sianem i paszami.
Pełna rodzina owcza to: owca, baran i jagnię. Obejrzyj uważnie zdjęcie i pokaż wymienionych członków owczej rodziny.
Owce lubią przebywać blisko innych w stadzie, co ułatwia im wspólne przemieszczanie się na nowe pastwiska. Tam są ze swoim opiekunem. A jak nazywa się osoba, która opiekuje się nimi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie rozwiązując obrazkowy rebus na poniższym zdjęciu. Przyjrzyjcie się obrazkom, powiedźcie pierwsze głoski nazw poszczególnych obrazków i połączcie je razem w jedno słowo.
ŚWIETNIE! Owcami na pastwisku opiekuje się baca.
Owce hodowane są głównie dla: mleka, mięsa, skóry i wełny. Zapraszamy Was teraz do zabawy z piosenką- rymowanką „Czarna owieczka”. Zaproście do wspólnego śpiewania rodziców i rodzeństwo.
Z piosenki dowiedzieliście się, że owce dają nam wełnę, a z wełny mamy włóczkę, nici i ciepłe ubrania. Teraz ważne dla Was zadanie: zapytajcie mamę, tatę lub kogoś starszego z rodziny o kłębek włóczki, wełny lub szpulkę grubszych nici, takich podobnych jak na filmie. Potrzebne będą nam do zabawy.
Zabawy z wełną.
1. Zabawa „Tkanie pajęczej sieci”. W tą zabawę możecie bawić się w domu, jak również na świeżym powietrzu. Weź kłębek wełny w rękę, tocz ją po podłodze, patrz, jak się rozwija i chodź po rozwijającej się nitce.
2. Zabawa „Nawijanie włóczki na patyczek”. Przygotuj kawałek włóczki i patyczek. Włóczkę nawijaj na patyczek. Następnie rozwijaj lekko pociągając za nitkę. Teraz nawijaj drugą ręką. Powtarzaj czynność raz jedną raz drugą ręką. Możesz również nawijać nitkę na swoje paluszki i mówić rymowankę:
Mała, cieniutka niteczka paluszek złapała (przyłóż nitką do wybranego paluszka).
Mała, cieniutka niteczka paluszek zawijała (zawijaj nitkę na paluszek)
Już paluszek uwalniamy i następny zawijamy (rozwijaj nitkę z paluszka, wybierz inny i powtarzaj rymowankę).
Owce na pastwisku- praca plastyczna.
Zapraszamy Was również do wykonania pracy plastycznej według poniższej instrukcji:
Owce na pastwisku -instrukcja [.pdf, 2.44 MB]
Pozdrawiamy Was serdecznie.